Rozmnožovanie ....pôrod
Rozmnožování koní
Pohlavní orgány
Pohlavní orgány hřebce slouží k produkci a přenosu samčích pohlavních buněk do těla klisny tak, aby mohlo dojít k oplodnění. Nejnápadnější na zevních pohlavních orgánech hřebce jsou varlata a penis (pyj). Pohlavní orgány klisny jsou dva vaječníky s vejcovody, děloha a pochva, která vyúsťuje v otvor pod ocasem. Tento otvor se nazývá vulva. Vulvu tvoří dva stydké pysky.
Říje
O klisně, která je ochotna spářit se s hřebcem, říkáme, že je v říji. Období říje trvá přibližně tři až devět dní. V následujících třech až čtyřech týdnech klisna hřebce odhání a odmítá jeho pozornost až do doby další říje. Během říje se klisna často blýská, tj. vulva se střídavě otevírá a zavírá, přičemž z ní vytéká malé množství hlenovité moče. Pokud klisna nedává říji dostatečně najevo, zkusíme její reakci na přítomnost hřebce. Hřebce, kterého k takovémuto účelu používáme, nazýváme prubíř a většinou to bývá mladý nebo neplodný hřebec. Hřebce opatrně přivedeme do blízkosti klisny a pozorně sledujeme její reakci. Pokud je přístupná, začne blýskat. Pokud v říji není, odhání hřebce kopáním a ostrým pískavým ržáním. Koně jsou pohlavně aktivní zejména na jaře a během letních měsíců.
Spoutání
Před připouštěním se často spoutávají klisně zadní nohy provazem: pokud říje není dostatečně silná, nemůže hřebce zranit kopnutím zadních nohou.
Připouštění
Klisna se připouští pouze když je v říji. Hřebec, kterého přivedeme k říjící klisně, se vlivem pohlavního pudu vzruší. Jeho pyj se zvětší, ztvrdne a prodlouží se. Vlastní páření spočívá v tom, že hřebec zavede svůj pyj do pochvy klisny. Aby se do pochvy zároveň nedostaly žíně, dáváme klisně na kořen ocasu bandáž.
Umělá inseminace
Mimo přirozený způsob může být semeno hřebce zavedeno do pochvy klisny také umělým způsobem. To se nazývá umělá inseminace. Umělou inseminací se předchází různým problémům, které souvisejí s říjí klisny, a také se ušetří výdaje za přepravu koní.
Vyšetření březosti
Abychom zjistili, zda je klisna březí, můžeme ji dát vyšetřit. Veterinář nahmatá rukou, vsunutou do konečníku, dělohu klisny. Takové rektální vyšetření se provádí ve speciálně upraveném vyšetřovacím boxu. Veterinář tak může klisnu v klidu vyšetřit, aniž by hrozilo, že ho klisna zraní.
Zkoušení klisny hřebcem
Pro zjištění březosti klisny můžeme po třech až čtyřech týdnech po posledním připouštění použít také hřebce. Zkoušením rozumíme blízké zkontaktování mezi hřebcem s případně březí klisnou. Pokud klisna hřebce odhání, je velká šance, že je březí, neboť neříjí. Jiné metody pro zjištění březosti jsou krevní zkouška nebo rektální vyšetření (viz vyšetření březosti). Nejspolehlivější je však vyšetření pomocí ultrazvuku (echoskopie).
Březost
Klisna je březí, pokud došlo k oplodnění vajíčka. Březost klisny trvá přibližně jedenáct měsíců. Klisna může během březosti normálně pracovat až do doby dvou měsíců před plánovaným porodem. V těchto posledních dvou měsících necháváme klisnu v klidu. V této době potřebuje větší dávku krmiva, neboť v tomto stádiu březosti potřebuje plod pro svůj růst hodně výživných látek. Také zvětšování mléčných žláz, dělohy a plodových obalů klisnu hodně zatěžují
Pôrod :
pínys
(daniel, 14. 2. 2022 11:59)